Legal, Privacy & Tech Blog.

Mai pot trece CNP pe factura in epoca GDPR?

Primim des întrebarea: „Este CNP-ul obligatoriu pe factură?”

Răspunsul e nu.

Art. 319 alin. (20) din Codul fiscal enumeră elementele obligatorii pe care trebuie să le cuprindă o factură, iar CNP-ul nu se regăsește printre ele.

Potrivit principiului „reducerii la minimum a datelor” prevăzut de GDPR, conform căruia datele cu caracter personal trebuie să fie limitate la ceea ce este necesar, prelucrarea CNP-ului în scop de facturare este interzisă. Pentru încălcarea principiului „reducerii la minimum la datelor”, Regulamentul prevede o amendă de până la 4% din cifra de afaceri sau până la 20.000.000 Euro, luându-se în calcul cea mai mare și… pentru fiecare abatere 😞

Nu trebuie omis din vedere faptul că, potrivit legislatiei naționale, CNP-urile sunt date sensibile, iar prelucrarea lor este supusă unor criterii stricte.

Concluzia: nu mai treceți CNP-ul pe factură! 

KIT GDPR Premium

 

Ti-a placut articolul? Arată-le și celorlalți!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Recomandăm

Cel mai vândut produs

Cărți recomandate

Abonează-te!

E gratuit! Primește articolele noastre direct pe mail. Te poți dezabona oricând.

Prin abonare declari că ai peste 16 ani, că ai citit și că ești de acord cu Politica de confidențialitate LegalUp (https://legalup.ro/confidentialitate/)

Recomandăm...

Cursuri online

Investește în tine!

Shop

KIT-uri GDPR și e-commerce, e-book-uri și alte produse digitale pentru siguranța online a afacerii tale

Recente

Mai multe articole

Ultimele articole

Law & Tech

© 2020 Toate drepturile rezervate

Made with ❤ by LegalUp.ro

fii informat!

Primeste articolele noastre direct pe mail!

Aboneaza-te acum

 

Prin abonare declari că ai peste 16 ani, că ai citit și că ești de acord cu Politica de confidențialitate LegalUp (https://legalup.ro/confidentialitate/)